7 listopada – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FIZYKI MEDYCZNEJ
Siódmego listopada 1867 roku, w Warszawie w domu przy ul. Freta przyszło na świat piąte i ostatnie dziecko państwa Skłodowskich – Maria. W Polsce, będącej wówczas pod zaborami, Maria nie miała możliwości kształcenia się na uczelni wyższej. W Paryżu, dokąd wyjechała aby studiować na Sorbonie, poznała swojego późniejszego męża – Piotra Curie. Wraz z nim prowadziła badania nad odkrytą wcześniej przez Henri’ego Becquerela promieniotwórczością. W 1903 roku prace trójki naukowców przyniosły im międzynarodowe uznanie w postaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
7 listopada 1911 Szwedzka Akademia Nauk przyznała Marii drugą, tym razem samodzielną Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie dwóch pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu.
Od 2013 roku, 7 listopada czyli dzień urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.
W dniu międzynarodowego święta, w naszej szkole odbyła się uroczystość, którą zaszczyciła swoją obecnością Madame Sklodowska-Curie aby głosem naszej koleżanki opowiedzieć o swojej naukowej pasji. Obok uczonej zostało zainscenizowane Jej paryskie laboratorium aby poprzez wykonywane na żywo barwne doświadczenia pokazać publiczności jak wyglądała praca naukowca na przełomie XIX i XX wieku.
RTG, EKG, EEG, EMG, ENG, MRI, USG, TOMOGRAFIA, to nazwy badań diagnostycznych znane większości uczniów naszej szkoły. Rzadko jednak zastanawiamy się „jak to działa?”, w jaki sposób można bezboleśnie zajrzeć w głąb naszego ciała aby sprawdzić stan naszego zdrowia. Na tak postawione pytanie odpowiada stosunkowo młoda dziedzina nauki jaką jest FIZYKA MEDYCZNA wykorzystująca osiągnięcia naukowe małżonków Curie i wielu innych naukowców.
W drugiej części uroczystości, uczniowie mogli zobaczyć film przybliżający jeden z najnowszych sposobów leczenia niektórych nowotworów – TERAPIĘ PROTONOWĄ. Film został udostępniony dzięki uprzejmości naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Wydarzenie zostało przygotowane i poprowadzone przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.