ŚWIATOWY DZIEŃ KOSMOSU
Święto nietypowe obchodzone 21 maja. Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.
10… 9… 8… 7… 6… 5… 4… 3… 2… 1… START!
Z hukiem silników rakiety, która była jednym z elementów wystroju szkolnej sali na I piętrze, wystartowały w naszej szkole obchody Światowego Dnia Kosmosu. Oczywiście huk rakietowych silników, jak i bezmiar Kosmosu trzeba było sobie wyobrazić słuchając prelekcji pani Wioli. Uczestnicy z niedowierzaniem, po sprytnie zadawanych przez nauczycielkę pytaniach, doszli do wniosku, że Kosmos to nie tylko odległe gwiazdy i nieogarnięta myślą międzygwiezdna przestrzeń, ale również nasza planeta – Ziemia a na niej my – gwiezdne dzieci, nad których głowami czasem przelatuję goście z głębi kosmosu – komety.
Dzięki mapom nieba, które były kolejnym elementem wystroju sali, uczniowie mogli zobaczyć jakie ciała niebieskie towarzyszą nam w kosmicznej wędrówce oraz ile obiektów wysłał w Kosmos człowiek. Jednym z takich obiektów była rakieta Saturn V, której model, złożony z klocków jednej ze znanych firm, posłużył jako podstawa do kolejnej opowieści, tym razem o misji Apollo 11, która zakończyła się pierwszym, udanym lądowaniem człowieka na Księżycu. Przy zachowanych proporcjach, obok metrowej wysokości modelu rakiety, figurki astronautów były ledwo dostrzegalne. W rzeczywistości rakieta miała wraz z modułem załogowym 111 metrów wysokości i ważyła 3.000 ton. Aby dokładnie obejrzeć moduł księżycowy (Lunar Module, LM) jego model musiał zostać wykonany w innej skali. Ruchome części, figurki astronautów „jak żywe” i kolejna porcja ciekawostek bardzo zainteresowały uczestników.
O kolejnym kosmicznym obiekcie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS) opowiadała pani Kinga. Uczniowie mogli delikatnie poruszać panelami słonecznymi modelu stacji i obejrzeć dokujący do stacji wahadłowiec.
Po pierwszej części obchodów, która angażowała umysł, przyszedł czas na aktywność manualną. Origami to piękna sztuka Dalekiego Wschodu. Dzięki niej, pod kierownictwem pań, uczniowie uczyli się tak zaginąć kolorowe kartki papieru, aby efekt końcowy do złudzenia przypominał rakietę Rezultat ich pracy, wraz z wykonanymi na zakończenie zajęć pracami plastycznymi, będzie można podziwiać w holu szpitala obok plakatów promujących obchody Światowego Dnia Kosmosu.
W czasie twórczej pracy pani Wiola odczytała wiersze polskich poetów, w których znalazły się kosmiczne motywy. Oprócz poezji, którą możecie przeczytać na plakatach, tutaj prezentujemy jeszcze jeden fragment wiersza autorstwa Edwarda Stachury
„Gwiezdne Dzieci”
[…]
Cudu wszechświata nocny ład
Niewysłowiony bukiet gwiazd
Każda z gwiazd samotna
Każda z gwiazd samotna
Wszystkie razem zaś:
Wiszący ogród, promienny park!
Każdy z nas samotny
Każdy z nas samotny
Czemuż, czemuż więc-my,
gwiezdne dzieci-
W gwiazdozbiór piękny,
przepiękny wręcz
Nie skupimy serc?
Zajęcia zostały przygotowane i poprowadzone przez nauczycielki zespołu matematyczno-przyrodniczego.