„WAKACJE”
Nareszcie przyszły wyczekiwane przez wszystkich WAKACJE!
Wszystkim uczniom, rodzicom i opiekunom oraz nauczycielom życzymy udanego odpoczynku!
„Konkursy”
Nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w prawie wszystkich konkursach organizowanych przez inne szkoły przyszpitalne. Wykonano 362 prace z czego 1/5 została nagrodzona lub wyróżniona.
Uczniowie biorąc udział w tych konkursach nie tylko wykonywali prace plastyczne, ale również dowiadywali się wielu ciekawych rzeczy związanych z wykonywanymi pracami. Oto przykłady:
Robiąc wróbla poznali ciekawostki z nim związane, to samo dotyczyło pszczoły. Oba konkursy związane były z „Dniem wróbla” i „Dniem pszczoły”.
Biorąc udział w konkursie o Ludwiku Jerzym Kernie poznawali Jego wiersze. Rysując góry omawiali jak bezpiecznie wędrować po nich. Szkicując ulubione zwierzę opowiadali o nim.
„WARSZTATY BEZPIECZNE WAKACJE”
Pierwszy dzień kalendarzowego lata kojarzy się wszystkim z wakacjami. Jest to czas plażowania, kąpieli, wędrówek i podróżowania. Mimo swobody i relaksu musimy być jednak czujni i zachowywać rozsądek korzystając z uroków lata.
Uczniowie z dwóch oddziałów szpitalnych mieli możliwość zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu nad morzem, w górach czy w trakcie samej podróży.
Podczas zajęć rozwiązywali krzyżówki i ilustrowali wybrane przez siebie zagadnienia w formie graficznej. Przedstawiamy niektóre z wykonanych prac oraz życzymy wszystkim bezpiecznych oraz udanych wakacji.
Agnieszka Dziubalska
Renata Kulpińska
„Fizyka na plastyce”
We wtorek, 22 czerwca na oddziale nefrologii uczniowie mieli okazję poeksperymentować z barwami i kolorami, czyli fizyka na plastyce. Po ustaleniu barw podstawowych, zakładając jednorazowe papierowe okulary Video 3D dzieci uzyskały inne kolory niż prezentowany balonik. Dzięki temu, nauczyły się mieszać barwy podstawowe.
Ogromnym zaskoczeniem, było widzenie różnych kolorów przez okulary; każdy uczeń rozpoznawał inny kolor patrząc na ten sam przedmiot. Wspólnie wywnioskowali, że każdy człowiek inaczej widzi kolory, dlatego czasami różowy wcale nie jest różowym.
Znaleziony duży guzik stał się pretekstem do dalszego eksperymentowania. Co można z nim zrobić, jeśli mamy tylko kawałek sznurka? Po chwili zastanowienia, było wiele propozycji; może wisiorek, albo wahadełko, ale przecież guzik ma dziurki, to szybko został nawleczony na sznurek. I co? A może z guzika spróbować zrobić jojo?
Ta prosta zabawka tłumaczy wiele praw fizycznych, od momentu zachowania pędu poprzez wahadło matematyczne, aż po fale stojące. I tak zainspirowani uczniowie zauważyli, że fizyka jest wszędzie, nawet w niepozornym guziku. Zatem warto poprzez zabawę przekazywać sporą porcję wiedzy.
Nauczyciele fizyki.
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Moje ulubione zwierzę domowe”
Z radością i formujemy, że dnia 18.06.2021r został rozstrzygnięty konkurs pt. „Moje ulubione zwierzę domowe”. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny odzew, a opiekunom prac składamy podziękowania za zaangażowanie i wspieranie uczniów. Serdecznie gratulujemy laureatom!
Lista nagrodzonych znajduje się w zakładce konkursy.
„Dzień Edukacji Zdrowotnej”
Dnia 11.06.2021r. na oddziale Gastroenterologii nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkola wspólnie zorganizowali „Dzień Edukacji Zdrowotnej” dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci po wysłuchaniu wiersza „Na zdrowie” B. Lewandowskiej zapoznały się z różnymi aspektami dbania o zdrowie.
Oglądały również ilustracje zawierające przykłady czynności związanych z higieną osobistą, zdrowym odżywianiem i dbałością o kondycję fizyczną. Utrwalały umiejętność prawidłowego mycia rąk zgodnie z przedstawioną instrukcją. Uczniowie-pacjenci wspólnie segregowali na talerzykach produkty żywnościowe na „zdrowe” i „niezdrowe”, rysowali po śladzie kontury owoców i warzyw, improwizowali ruch do piosenki „Ruch to zdrowie” oraz rozwiązywali krzyżówkę.
Dla utrwalenia prawidłowych nawyków zdrowotnych uczestnicy ponownie wskazywali te zachowania i produkty, które sprzyjają i szkodzą zdrowiu. Wiedza zdobyta na zajęciach z pewnością pozwoli na dokonanie trafnych wyborów i przyczyni się do promocji zdrowia wśród uczniów i wychowanków naszej szkoły.
Rozstrzygnięcie konkursu „Fantastyczny Świat Lema”
Mamy zaszczyt poinformować, że dnia 11.06.2021 r. został rozstrzygnięty konkurs pt. „Fantastyczny Świat Lema”.
Dziękujemy uczestnikom, którzy pomimo pandemii podjęli wyzwanie i zmierzyli się z wymagającym światem fantastyki. Nauczycielom – opiekunom prac, składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wspieranie uczniów.
Lista laureatów konkursu znajduje się w zakładce konkursy.
„Festiwal Nauk Matematyczno – Przyrodniczych”
Dnia 10 czerwca 2021 odbył się coroczny Festiwal Nauk Matematyczno – Przyrodniczych. Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną przebiegał on w nieco innej formie niż zazwyczaj. Tym razem mieliśmy możliwość obserwacji częściowego zaćmienia Słońca.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację dotyczącą zjawiska zachodzącego na niebie.
Wyposażeni w bezpieczny sprzęt do obserwacji Słońca – okulary z filtrem mylarowym – udali się do szpitalnych okien, aby zobaczyć naszą dzienną gwiazdę. Zainspirowani do prowadzenia samodzielnych obserwacji uważnie spoglądali w niebo wypatrując naszej dziennej gwiazdy.
Na widok „wyszczerbionego” czy też „nadgryzionego” Słońca wybuchła radość wśród dzieci, a ich okrzyki ściągnęły zainteresowanie personelu szpitala. Medycy oraz rodzice naszych uczniów równie chętnie spoglądali w kierunku Słońca, aby zobaczyć ten piękny i żywy spektakl Słońca i Księżyca odbywający się na niebie dość rzadko. Dzisiejsza piękna, prawie bezchmurna pogoda, i zjawisko zaćmienia przebiegające w godzinach południowych sprzyjały obserwacjom. Na kolejne częściowe zaćmienie trzeba poczekać w Polsce do 25 X 2022 roku, kiedy około południa ponad połowę Słońca będzie zakrywał Księżyc.
Kącik przyrodniczy zaproponował podróż do świata mikro, w którym uczniowie mieli możliwość obejrzeć komórki skórki cebuli w przygotowanych przez siebie preparatach. Porównując otrzymane obrazy spod mikroskopu z dostępnymi w komputerze czy podręczniku, młodzi naukowcy dokumentowali je w formie rysunków.
W kolejnym etapie uczestnicy zajęć przechodząc od świata mikro do makro, przypomnieli sobie poziomy budowy ciała człowieka ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji narządów wewnętrznych. Posługując się modelami i planszą -układ pokarmowy, uczniowie w parach próbowali rozmieścić i przypiąć prawidłowo na „magnetycznych fartuchach” elementy układu.Nie wszystkim udało się w sposób właściwy zlokalizować odpowiednie położenie narządów układu pokarmowego, (co widać na załączonym obrazku), ale dzięki temu śmiechom i żartom nie było końca.
Po zmaganiach przyrodniczych przyszedł czas na „Królową Nauk” – Matematykę. Uczniowie samodzielnie wykonywali „płaszczyznę jednostronną z brzegiem” zwaną wstęgą Mobiusa. Sklejali wstęgi skręcane lewo i prawostronnie, a następnie je rozcinali otrzymując zaskakujące figury. Symulując pisakiem wędrówkę mrówki po płaszczyźnie wstęgi Mobiusa można było dotrzeć do punktu początkowego bez odrywania pisaka od płaszczyzny wstęgi.
Następnie uczniowie otrzymali siatki różnych brył w celu ich złożenia, bez użycia kleju. Otrzymali również siatki innych brył, by kontynuować zabawę na swoich oddziałach.
Na zakończenie każdy uczestnik festiwalu otrzymał chińską łamigłówkę – Tangram, z którego można układać nie tylko wielokąty, ale róże postacie oraz zwierzęta
Tangramowe zmagania nie były łatwe, ale po kilku podpowiedziach udało się ułożyć kilka kształtów.
Mimo, iż forma Festiwalu się zmieniła, to niezmienne pozostało to, że nauka łączyła się tu z dobrą zabawą.
„Dzień Dziecka”
Dzień Dziecka, to wyjątkowe święto wszystkich dzieci, które obchodzimy 1.VI.
Jest to ulubiony dzień w kalendarzu i najbardziej wyczekiwany.
Na Oddziale Neurologii wychowawcy zorganizowali ten dzień tak; aby dzieci czuły się wyjątkowo i dobrze się bawiły.
Zostały przeprowadzone różne zabawy, gry zręcznościowe, konkursy piosenek, rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Wiele emocji dostarczyły zabawy muzyczne; improwizacje muzyczne, zagadki dźwiękowe, tworzenie muzyki z prostych instrumentów perkusyjnych.
Wykonywanie zwierząt z baloników, malowanie własnych wesołych portretów, pozwoliło celebrować święto tych, którzy są dla nas najważniejsi.
Był to dzień zabawy i radości.
„My dream Job. Dzień Przedsiębiorczości”
Jak każdy młody człowiek, także i uczniowie naszej szkoły, zetkną się w przyszłości z potrzebą wyboru swojej drogi życiowej i zawodowej.
Aby wybory te były satysfakcjonujące, powinny być świadome i poparte konkretną wiedzą. Właśnie dlatego 28 maja br. zorganizowane zostały zajęcia „My dream Job” w połączeniu z Dniem Przedsiębiorczości.
Uczestnicy poznawali angielskie słownictwo związane z zawodem, który chcieliby wykonywać, zdobywając równocześnie informacje o cechach i działaniach człowieka przedsiębiorczego. Efektem zajęć- oprócz nowej wiedzy – są prace plastyczne ilustrujące poruszany temat.
„Dzień Matki”
Dnia 26.05.2021 r. wychowawcy z naszej szkoły zorganizowali niespodziankę dla Mam.
Uroczystość odbyła się na oddziałach kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii, chirurgii i plastyki. Pacjenci wręczyli laurki i bukiety kwiatów wykonane na zajęciach arteterapii.
W oczach obdarowanych Mam pojawiły się łzy wzruszenia i szczęścia.
W tym szczególnym dniu wszystkim Mamom składamy serdeczne życzenia.
„Mali architekci”
Nasza szkoła otrzymuje od sponsorów różne prezenty, za co bardzo dziękujemy. W tym roku otrzymaliśmy klocki drewniane, które cieszą się dużym powodzeniem.
„Mali architekci” układają z nich przeróżne budowle, sprzęty, itp. Czasami pracują indywidualnie, czasami zespołowo.
Oto niektóre konstrukcje.
„Dzieci i młodzież w świecie wartości.”
Dnia 20.05.2021r. na oddziale Pulmonologii i Dermatologii odbyły się zajęcia otwarte pod hasłem „Co jest dla mnie najważniejsze?’ Zarówno przedszkolaki jak i starsi koledzy starali się wskazać co w ich życiu stanowi największą wartość. Zwrócono szczególną uwagę na wartości patriotyczne: młodsze dzieci układając mapę Polski dowiadywały się co nas łączy, starsze natomiast wymieniały symbole narodowe, zastanawiając się wspólnie jaką wartość stanowi wolność. Odkrywano też ukryte w „zaczarowanym worku” przedmioty nadając im symboliczne znaczenie i wyznaczając miejsce na skali własnego systemu wartości.
Wysłuchano wspólnie interpretacji mitu o królu Midasie i po krótkiej refleksji każdy z biorących udział w zajęciach stworzył swój „Herb” ,w którym zamieścił to , co dla niego jest najważniejsze. Spośród wymienionych przez dzieci wartości dominowały miłość i rodzina.
Starsi koledzy zastanawiali się wspólnie kto i co ma na nas wpływ i może powodować zmiany w wyborach, którymi się kierujemy oraz w jaki sposób w zależności od naszej sytuacji możemy postrzegać wartość różnych rzeczy. Wspólnie wymyślano synonimy słowa „ wartość” wymieniając bardzo oryginalne hasła.
Konkurs „Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”
Miło nam poinformować, że II edycja konkursu organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Chorągiew Krakowską ZHP im. Kościuszki, dobiegła końca. W konkursie tym, wzięli udział uczniowie naszej szkoły szpitalnej. Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi historią najnowszą Polski i działalnością harcerstwa podczas II wojny światowej. Głównym zadaniem uczestników było zapoznanie się z małym sabotażem oraz przedstawienie go w formie pracy konkursowej. Prace naszych uczniów zostały docenione przez organizatorów. Uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami, odznakami konkursowymi oraz otrzymali publikacje edukacyjne. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
Konkurs literacko – plastyczny dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie pt. „Moje ulubione zwierzę domowe”.
Zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin i szczegóły w zakładce konkursy.
„Światowy Dzień Kosmosu”
Z inicjatywy amerykańskich astronautów dzień 21 maja ustanowiono Światowym Dniem Kosmosu, aby wspominać wydarzenia związane z podbojem Kosmosu i badaniami Wszechświata. Tego dnia astronauci chcą w szczególności zachęcić zwykłych ludzi do poznawania tajemnic przestrzeni kosmicznej.
W piątek, 21 maja, uczniowie naszej szkoły odbyli swój wirtualny lot w Kosmos. Na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli fizyki poznali historię podboju Kosmosu, zapoznali się z budową rakiet, jakimi podróżowali radzieccy kosmonauci i amerykańscy astronauci.
Dowiedzieli się jak trudno być inżynierem pracującym w NASA i jak niebezpieczne bywają loty na Księżyc czy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przez chwilę mogli poczuć się jak zdobywcy Księżyca, którzy w kosmicznych skafandrach spacerują po srebrnym globie.
Na zakończenie każdy z młodych astronautów wykonał swoją własną małą rakietę. Kto wie, może pewnego dnia ktoś z nich zasiądzie w prawdziwej rakiecie i poleci do gwiazd.
„Ssaki drapieżne Polski”
ZOO Wrocław oraz sponsor ING Bank Śląski S.A. dnia 20 maja 2021 zaprosili uczniów naszej szkoły na zajęcia edukacyjne on-line: Ssaki drapieżne Polski.
W trakcie lekcji uczniowie-pacjenci mieli możliwość przyglądnąć się kilku gatunkom zamieszkującym wrocławskie ZOO, wśród których znalazły się: wilk szary, niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, foka pospolita.
Poruszane były zagadnienia związane z ekologią i ochroną gatunkową tych drapieżników. Poznając cechy charakterystyczne zwierząt uczniowie uzupełniali przygotowane karty pracy.
Dzięki pomocy nauczycielek biologii każdy uczeń już wie: Jak odróżnić żbika od kota domowego? Jakie foki można spotkać na polskiej plaży?
Zajęcia odbywały się równocześnie na kilku oddziałach szpitala w salach dydaktycznych i salach zabaw.
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja ”
Dnia 14 maja 2021 roku na oddziale kardiologii odbyły się zajęcia otwarte z okazji obchodzonej w tym roku 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeprowadzone przez nauczycielkę historii oraz wychowawców zajęć pozalekcyjnych.
To niezwykłe święto rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Na początek podczas krótkiej prelekcji nasi uczniowie poznali reformy Sejmu Wielkiego oraz chronologię ważnych wydarzeń: początku obrad Sejmu Wielkiego, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zawiązania konfederacji targowickiej, wojny w obronie konstytucji, II rozbioru Polski. Wychowankowie utrwalili również nazwy państw, które uczestniczyły w rozbiorach Rzeczypospolitej i zapoznali się z informacjami dotyczącymi strat terytorialnych II rozbioru, jak również poznali znaczenie Konstytucji 3 maja na dalsze pokolenia Polaków.
Następnie uczniowie grali w rozmaite patriotyczne gry planszowe, rozwiązywali różnorodne zagadki i łamigłówki, utrwalali nazwy i wygląd symboli narodowych oraz układali tematyczne puzzle. Była to dla wszystkich wspaniała lekcja historii!
KONKURS „Fantastyczny świat Lema” PRZEDŁUŻONY
Decyzją organizatorów konkurs „Fantastyczny Świat Lema” został przedłużony.
TERMIN NADSYŁANIA PRAC zostaje wydłużony do 10 czerwca 2021 roku
ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU nastąpi 11 czerwca 2021 roku
Aneks do regulaminu znajduje się w zakładce konkursy
„Jestem EKO”
29 kwietnia 2021 na Oddziale Gastroentrrologii i Endokrynologii odbyły się zajęcia otwarte dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej pt „Jestem Eko”.
Dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko w toku różnorodnych zajęć. Uczyły się segregacji śmieci, poznawały kolory pojemników do segregacji i rozwiązywały zagadki o tematyce ekologicznej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z Kodeksem Młodego Ekologa. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
„Dzień Ziemi”
W dniach 21 i 22 kwietnia na oddziałach Neurologii i Nefrologii przez Zespół wychowawców, przeprowadzone zostały zajęcia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem każdego Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Dzieci uczestniczyły w eko-zabawach dotyczących selektywnego zbierania odpadów, rozwiązywały krzyżówki, quizy odnoszące się do ochrony naszej planety oraz wykonały plakat.
Z surowców wtórnych powstały instrumenty muzyczne; bębenki, grzechotki, tamburyna, które posłużyły do stworzenia dziecięcej orkiestry. Zajęcia uświadomiły dzieciom, że każdy z nas może dbać o środowisko i nasze codzienne dobre przyzwyczajenia mają wpływ na zmianę klimatu.
„Elektrośmieci – narastający problem”
Zalegają na śmietnikach, wysypiskach, w lasach i w korytach rzek. Zawierają między innymi rtęć, kadm, ołów, związki bromu i freon – mowa o elektrośmieciach. Jeden wyrzucony w nieodpowiednie miejsce telefon może skazić 400 litrów wody lub metr sześcienny gleby. Ale może też być źródłem cennych pierwiastków. Jakich?
Tego dowiedzieli się uczniowie na lekcji łączonej z chemii oraz informatyki, która odbyła się 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi.
Po zajęciach teoretycznych uczniowie połączyli wiedzę z praktyką. Wykorzystując zdobytą wiedzę chemiczną i informatyczną oraz program Canva wykonali plakat informujący o tym, gdzie oddawać elektrośmieci, w jaki sposób je segregować i dlaczego nie można ich po prostu wyrzucić do kosza. Plakaty te mogą być wykorzystane do kampanii uświadamiającej społeczeństwo o zagrożeniu jakie „zdobycze” technologiczne niosą środowisku.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Koszyczek Wielkanocny”
Informujemy, że w dniu 8.04.2021 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny na temat “Koszyczek Wielkanocny”. Dziękujemy wszystkim Przedszkolakom, którzy wzięli w nim udział oraz Nauczycielom – opiekunom prac za zaangażowanie i włożony wysiłek.
Szczegóły dotyczące laureatów oraz wykonane prace można znaleźć w zakładce Konkursy.
Organizatorzy konkursu: zespół nauczycielek wychowania przedszkolnego.
„Niczego nie zapamiętasz, jeśli najpierw nie zauważysz”
19.04.2021r. na oddziale XVIII odbyły się zajęcia edukacyjno-wychowawcze pod hasłem „ Skup się”, przeprowadzone przez zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Miały one na celu kształtowanie u uczniów elementarnych procesów poznawczych: uwagi i koncentracji, percepcji i spostrzegawczości, pamięci i kontroli poznawczej, tak ważnych w procesie nauczania i uczenia się.
Uczniowie dowiedzieli się za jakie procesy poznawcze odpowiada prawa, a za jakie lewa półkula mózgu. Mieli okazję obejrzeć i dotknąć model półkuli mózgowych dostępny w pracowni biologicznej. Na podstawie krótkiego filmu, poznali 5 filarów efektywnego uczenia się.
Druga część zajęć, to wykorzystanie zdobytych wiadomości w praktyce. Uczniowie rozwiązywali szereg ćwiczeń manualnych, graficznych, dialogowych, ćwicząc uwagę, uważność, koncentrację i pamięć.
Warsztaty ” Historia Baranka Wielkanocnego”
W dniach 30- 31 marca na oddziałach kardiologii, onkologii i neurologii nauczycielki z zespołu humanistów prowadziły warsztaty, w ramach których dzieci wykonywały ozdoby wielkanocne oraz zapoznawały się z symboliką Baranka.
Rozmawialiśmy o świętowaniu Wielkanocy w czasach pandemii i składaliśmy sobie życzenia: zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt!
Marta Babik i Małgorzata Nowak
„Przedszkolaki to bystrzaki” – zabawy matematyczne w przedszkolu.
Przedszkolaki miały okazję ostatnio spróbować swych sił w rozwiązywaniu łamigłówek i zagadek matematycznych. W salach zabaw przeprowadzono bowiem cykl zajęć poświęconych rozwijaniu kompetencji matematycznych.
Na oddziale Gastroenterologii (26.03.2021r.) dzieci między innymi poszukiwały wielkanocnych symboli, liczyły pisanki i dopasowywały do nich brakujące fragmenty. Na oddziale Pulmonologii i Dermatologii (30.03.2021r.)
przedszkolaki natomiast odgadywały gdzie ukrył się zając, ile rzeczy jest w koszyku i układały symbole świąteczne z mozaiki geometrycznej.
Utrwalały przy tym umiejętność tworzenia zbiorów i przeliczania, stosowania liczebników porządkowych, wskazywania liczb mniejszych i większych oraz układania i rozwiązywania prostych zadań z tekstem.
Zabawy te pozwoliły również na pogłębienie wiedzy o tradycjach świątecznych i wprowadzenie wielkanocnego nastroju w czas choroby.
Świąteczne warsztaty decoupage
W czwartek, 25 marca 2021r. na oddziale hematologii i onkologii (odcinek D) odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem nauczycieli ZSS nr 3 Anny Wieleby i Anny Złomańczuk. Uczniowie zapoznali się z techniką decoupage i wykonali ozdoby świąteczne. Podczas tworzenia prac przez dzieci widoczne było ich duże zaangażowanie. Największą popularnością cieszyły się wielkanocne słoiczki i zawieszki w kształcie jajka. Przedświąteczny, wiosenny nastrój udzielił się również rodzicom, którzy wspierali twórczo swoje pociechy. Powstały piękne prace, które przy najbliższej okazji dzieci zawiozą do swoich domów i podarują bliskim.
Palmy Wielkanocne
W naszej szkole dbamy o to, aby zachować tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Przed Niedzielą Palmową uczniowie zrobili palmy wielkanocne.
Wymagało to dużo pracy, ale było warto ponieważ efekty są imponujące.
UPOMINEK DLA SENIORA – WIELKANOC 2021 r.
Wkrótce Święta Wielkanocne. Dzieci z oddziału Ortopedii, Neurochirurgii oraz Pediatrii pod kierunkiem nauczycieli ZSS nr 3: Małgorzaty Krupiczki i Katarzyny Przęczek wykonały kartki świąteczne i upominki dla pensjonariuszy z Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych (dawnego ZOL).
Na te święta podarowaliśmy naszym przyjaciołom kurczaki w rozmiarze XXL wykonane z żółtego kartonu, ozdobione ruchomymi oczami oraz kolorowymi piórkami. Z pewnością sprawiliśmy im radość. Chcemy by wiedzieli, że ktoś o nich pamięta i myśli. Z powodu pandemii zakaz odwiedzin na pewno jest dla pensjonariuszy przykry. Dzieciom w czasie choroby i pobytu w szpitalu mogą towarzyszyć mamy, a babciom i dziadkom z MCO pozostają tylko fotografie najbliższych. Nasza współpraca trwa od 2010 roku i nie wyobrażamy sobie byśmy zapomnieli o naszych przyjaciołach.
Odwiedziny w muzeum
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach online prowadzonych przez panie z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Pierwsze spotkanie poświęcone było malarstwu okresu Młodej Polski. Uczniowie wspólnie z panią Joanną Schmidt porównywali klasyczne obrazy Jana Matejki i dzieła młodych adeptów sztuki, którzy zbuntowali się przeciwko akademickiemu podejściu do niej.
Uczniowie poznali również „wielkiego artystę od małych obrazków” Jana Stanisławskiego i dowiedzieli się, skąd wywodzi się nazwa „Impresjonizm” oraz co kryje się za tym pojęciem. Na koniec spotkania odwiedziliśmy polską wieś z końca XIX wieku i sprawdziliśmy co kryje skrzynia krakowska.
Uczniowie młodszych klas wzięli natomiast udział w warsztatach pt. „Setkowicz – tajemnice kartki pocztowej” prowadzonych przez panią Elżbietę Lang. Na pamiątkę odbytej podróży w czasie dzieci dostały kartki pocztowe.
Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty. Dziękujemy!
Rozstrzygnięcie konkursu „Matematyka – jest królową wszystkich nauk”.
Mamy zaszczyt poinformować, że dnia 23.03.2021 r. został rozstrzygnięty konkurs pt. „Matematyka – jest królową wszystkich nauk”. Dziękujemy uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Nauczycielom – opiekunom prac, składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wspieranie uczniów. W konkursie wzięło udział 39 prac.
Szczegóły w zakładce konkursy.
Warsztaty historyczno – literackie
W minionych dniach uczniowie naszej szkoły brali udział w historyczno-literackich warsztatach, których celem było zapoznanie młodych ludzi z losami ich rówieśników, którym przyszło żyć, dorastać, kochać a nade wszystko walczyć w czasach wojennej pożogi. Przyjrzeliśmy się historiom bohaterów tekstu „Kamienie na szaniec” czy „ Zośka i Parasol” A. Kamińskiego. Postawiliśmy wiele twórczych, filozoficznych pytań, na które pewnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Spotkania wzbudziły mnóstwo emocji i stały się powodem gorących dyskusji. Młodzi ludzie mieli okazję spojrzeć na swoje „tu i teraz”.
Próbowali również znaleźć własną receptę na dobre, piękne i mądre życie. Pokłosiem filozoficznych rozważań stały się prace plastyczne, które przesłane zostały na konkurs organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie zatytułowany „Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”. Miło nam donieść, że wszystkie prace naszych uczniów zostały zakwalifikowane do zmagań finałowych, czego ich twórcom gorąco gratulujemy! Za młodych adeptów sztuki trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych
Światowy Dzień Liczby π
W dniu 15 marca uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Liczby π. Uczestnicy zajęć oglądali prezentację, gdzie zawarta była historia odkrycia liczby π oraz sposoby jej coraz dokładniejszego obliczania.
Poznali również zastosowania liczby π w przeszłości w architekturze, w fizyce i matematyce. Liczba π stała się bohaterem licznych tekstów kultury.
Ta liczba jest tak niezwykła i fascynująca, że stanowi wyzwanie dla jej miłośników. Dowodem tego jest ich udział w licznych konkursach mających na celu zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym.
Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w zabawnym π- dyktandzie, które połączyło miłośników matematyki i języka ojczystego.
Do kolejnego świętowania tej wyjątkowej liczby zespół nauczycieli matematyki zaprasza za rok.
Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla dzieci pt. “Koszyczek wielkanocny”
Idą Święta
W pierwszych dniach kwietnia będziemy obchodzić Święta Wielkanocne.
Zachęcamy wszystkich przedszkolaków (w wieku 3-6 lat), przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie do udziału w konkursie plastycznym na temat “Koszyczek wielkanocny”, którego celem jest poznanie lub przypomnienie zwyczajów wielkanocnych. Regulamin i szczegóły w zakładce konkursy.
„Wyraź siebie”
W minionych dniach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących świata emocji i sposobów ich wyrażania. „Wyraź siebie” – tak brzmiało hasło przewodnie spotkania.
Rozmawialiśmy o tym, jak oswoić własne, nie zawsze pozytywne, emocje. Młodzi ludzie dzielili się z rówieśnikami swoimi receptami na to, jak radzić sobie z trudnymi doznaniami.
Swoją aktywnością i zaangażowaniem w podejmowane działania udowodniliśmy, iż nie tylko słowo, ale także indywidualna, twórcza ekspresja może być sposobem mówienia o sobie, opowieścią o osobistych przeżyciach. W trakcie spotkania powstały interesujące prace, będące jednocześnie zapisem subiektywnych przeżyć i tego, „co się komu w duszy gra”.
Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycnych
„Dzień Języka Ojczystego”
Jak ważne jest świadome i poprawne posługiwanie się ojczystym językiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Postanowiliśmy więc sprawności językowe ćwiczyć z uczniami przy pomocy wielu różnorodnych i interesujących zadań.
Szlifowaliśmy ortografię, sprawdzaliśmy znaczenie frazeologizmów i łamaliśmy języki trudnymi do wypowiedzenia zdaniami. Język polski odsłonił kilka tajemnic, pogimnastykował buzie i sprowokował do myślenia nad tym, jak go używamy.
Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycnych
„Międzynarodowy Dzień Misia Polarnego.”
Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Misia Polarnego (27.02.2021 r.), a na oddziale Onkologii i Hematologii – odcinek D misie zawitały już dzisiaj.
Uczniowie zaznajomili się z życiem, zwyczajami i pochodzeniem misiów polarnych. Ponadto wykonali piękne prace plastyczne, które znalazły swe miejsce na tablicy w sali zabaw.
Katarzyna Ziętara – wychowawca
Anna Złomańczuk – nauczyciel przedszkola.
„Smok Wawelski”
Moi mili, zacni goście
Usłyszycie tego roku
Przeraźliwą opowiastkę
O wawelskim, strasznym smoku…
Znają tę wspaniałą legendę i starsi i młodsi. We wtorek, 23 lutego na oddziale Hematologii i Onkologii, dzieci z klas młodszych opowiadały o przygodach szewczyka Skuby i poznawały bliżej postać straszliwego wawelskiego smoka. W trakcie zajęć „zwiedzaliśmy“ Kraków, szukaliśmy przedmiotów związanych z naszym miastem, układaliśmy z puzzli i klocków krakowskie historie.
Nie zabrakło piosenek i pląsów, które uatrakcyjniły zajęcia zorganizowane dla dzieci przez zespół nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Wszyscy uczestnicy wykonali z różnych materiałów ziejące ogniem zielone smoki, które ozdabiają teraz szpitalne pokoje.
Zauważysz na spacerze
Obok Smoczej krocząc Jamy,
Że historię złego smoka
Wszyscy nadal pamiętamy !
„Przedszkolaki lubią koty.”
17 lutego pamiętaliśmy o Międzynarodowym Dniu Kota. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi uczuciami związanymi z ulubieńcami, prezentowały zdjęcia i rozmawiały o swoich pupilach. Poznawały niezwykłe rasy kotów i ich zwyczaje, wspólnie wyszukując informacji w książkach i Internecie. Kot był tematem dyskusji i bohaterem dzisiejszych prac plastycznych.
Na oddziale Pulmonologii i Dermatologii przedszkolaki z ochotą wykonywały „kocie” maski, kotki – maskotki i portrety dumnych kotów. Puentą były pełne dziecięcej wrażliwości wypowiedzi, kiedy przedszkolaki mówiły o opiece nad kotami i świadomość radości z przyjaźni ofiarowanej nam przez te zwierzęta.
„Wszystkie mruczaki świętują!”
17 lutego to dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na” kocie sprawy”, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Dzieci podczas zajęć zapoznały się z kilkoma informacjami dotyczącymi kotów.
Miały okazję poznać „koci słownik…”i kocie rekordy… oraz dowiedzieć się czym karmić kota… i jak o niego dbać… Atrakcyjną formą zajęć było wykonanie przez dzieci kotów wykorzystując różnorodne materiały plastyczne.
Oddział Nefrologii
„Światowy Dzień Kota”
Światowy Dzień Kota – jak przystało na wagę święta- obchodziliśmy uroczyście. Podczas zajęć edukacyjno-warsztatowych przygotowanych przez zespół humanistyczny, uczestnicy poznali historię tych niezwykłych zwierząt i wiele zaskakujących ciekawostek.
Dowiedzieli się, że właściciele kotów są zdrowsi , pogodniejsi i żyją dłużej. Rozmawialiśmy też o kocich bohaterach w literaturze i sztuce.
W drugiej części spotkania można było wykazać się uzdolnieniami plastycznymi, zręcznością i kreatywnością, tworząc maskotkę, która będzie towarzyszyć podczas pobytu w szpitalu. Ten mile spędzony czas pokazał, że miłośnika kotów można spotkać wszędzie…
„Zima – trudny czas dla zwierząt”
Zima nie jest martwą porą roku, życie pulsuje nie tylko pod powierzchnią skutej lodem rzeki. Widoczne jest także na polach pokrytych grubą warstwą śniegu, rozbrzmiewa głosem ptaków w konarach drzew.
Jest to więc dobry czas na podglądanie tego, co nas otacza. Dlatego nauczycielki przyrody i biologii zaprosiły uczniów na zajęcia, podczas których dowiedzieli się oni na jakie grupy można podzielić zwierzęta, zależnie od sposobu przetrwania tego trudnego okresu oraz w jaki sposób należy im pomagać.
W trakcie spotkania wykorzystano filmy edukacyjne: „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?”, „Z ekologią na Ty – Ptaki zimą”, zagadki oraz rysunki poznanych gatunków zwierząt.
Ważnym celem spotkania było kształtowanie właściwego stosunku do otaczającego świata, bycie wrażliwym i dostrzeganie potrzeb innych. Mamy nadzieję, że pozwoli to wdrożyć uczniów do kreatywnego myślenia o ekologii.
„Dzień Zakochanych”
Walentynki – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego.
Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznanie miłosne.
Najpiękniejsze Kartki Walentynkowe!!!
Poniżej praca naszych uczniów z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej!
„Walentynki w naszym przedszkolu”
W salach zabaw w związku z nadchodzącymi Walentynkami dzień 12 lutego minął na wykonywaniu ciekawych prac plastycznych, przygotowywaniu upominków i kartek dla ukochanych osób.
Na oddziale Pulmonologii i Dermatologii dzieci z przedszkola i ich starsi koledzy wspólnie przygotowały specjalną walentynkę z napisem „LOVE” dla personelu medycznego, którą wraz z wyrazami sympatii wręczyły zawsze oddanym Paniom Pielęgniarkom.
Pozostałe upominki zostaną przekazane najbliższym sercu osobom w Dniu Zakochanych.
„Walentynki”
11 i 12 lutego odbyły się na oddziale Neurologii zajęcia, związane ze zbliżającym się świętem walentynkowym (14 lutego).
Dzieci zapoznały się z krótką historią – kiedy Dzień św. Walentego stał się świętem zakochanych. Rozmawiały o najbardziej znanych zakochanych parach w literaturze i filmie.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie kartek, obdarowywanie się drobnymi upominkami, więc z przyjemnością dzieci zabrały się do ich wykonania. Symbolem walentynek jest czerwone serce, więc powstały serduszkowe drzewa, serduszkowe bukiety, kartki w kształcie serc itp.
Były to bardzo przyjemne zajęcia, a jeszcze przyjemniejsze będzie wręczanie upominków kolegom, koleżankom, personelowi medycznemu.
„Tłusty Czwartek”
11 lutego 2021 to dzień, w którym najważniejszy jest Pączek, bo to Tłusty Czwartek.
Zgodnie z tradycją, poza smacznymi, kolorowymi pączkami oraz donutami, które szybko znikały, dzieci z oddziału ID przedstawiły je w formie rysunków.
Prace ozdabiają korytarz oddziału i zwracają uwagę zarówno rodziców jak i personelu medycznego.
Anna Złomańczuk, nauczyciel przedszkola
„Wesele – między prawdą a fikcją cz.2”
Dnia 10 lutego odbyła się druga część warsztatów on-line skierowana do uczniów średniej szkoły szpitalnej. Po Rydlówce oprowadziła nas ponownie pani dr Joanna Schmidt z Muzeum Krakowa.
Warsztaty „Wesele między prawdą a fikcją” tym razem poza naszkicowaniem tła powstania samego utworu koncentrowały się na trzech parach postaci: Marysi i Widma, Dziennikarza i Stańczyka oraz Poety i Czarnego Rycerza. Wspólnie odkrywaliśmy znaczenie jakie kryć się może w spotkaniu tych postaci. Zastanawialiśmy się czy „Wesele” może mieć coś wspólnego z „Wiedźminem” lub „Zmierzchem”, czym jest czwarta władza i czy tekst Wyspiańskiego jest nadal aktualny.
Po zakończeniu warsztatów spotkała nas jeszcze miła niespodzianka. Pani J. Schmidt zapowiedziała kontynuację wirtualnej przygody śladami mieszkańców Rydlówki.
Dziękujemy serdecznie pani J. Schmidt za zaangażowanie, ciekawe przybliżenie znaczenia Wesela w kulturze polskiej. Na kolejne warsztaty z niecierpliwością czekają teraz młodsi pacjenci.
„Świat Zawodów”
Dnia 09.02.br.Zespół Wychowawców ZSS nr3: M.Krupiczka i B.Raźny przeprowadziły zajęcia otwarte na temat zawodów, które dzieci chciałyby wykonywać w przyszłości.
Zajęcia odbyły się na Oddziale Gastrologii i cieszyły dużym zainteresowaniem wśród małych pacjentów.
W pierwszej części zajęć dzieci obejrzały prezentację dotyczącą zawodów, następnie rozwiązywały krzyżówki,rebusy,wykreślanki i zagadki.
W drugiej części zajęć odbył się konkurs plastyczny pt.”Świat Zawodów”. Dzieci wykonywały prace plastyczne dowolną techniką. Wszystkie wykonane prace zostały umieszczone na tablicy w świetlicy, a ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Zajęcia wizytowała Pani Dyrektor ZSS nr3 mgr Alicja Szmuc-Jaskot.
„ Dzień Bezpiecznego Internetu”
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest już od 2004 roku. Głównym celem tej inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w Sieci.
W tym roku obchody tego nietypowego dnia w naszej szkole przeniosły się na oddziały szpitalne. Z powodu sytuacji pandemicznej prezentacje i pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu odbywały się w małym gronie lub indywidualnie.
Przygotowana prezentacja poruszała kwestie zabezpieczenia komputera przed wirusami, dotykała zagrożeń, jakie czyhają na dzieci i młodzież serfujących po Sieci. Wskazywała możliwości zabezpieczenia siebie przed niepożądanymi treściami, stronami i nieuczciwymi użytkownikami. Przecież nikt z nas nie wie, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie komputera.
Uczniowie chętnie włączali się w dyskusje na temat zasad Netykiety, portali społecznościowych i komunikatorów. Poruszali kwestie używania kamerek podczas lekcji on-line.
Nie tylko uczniowie brali aktywny udział w zajęcich. Niektórzy rodzice również śledzili prezentowane treści i ożywioną dyskusję prowadzoną przez ich dzieci.
Na zakończenie każdy młody użytkownik Internetu otrzymał dwie książeczki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu: „Wirtualny NIEprzyjaciel”oraz „NIEprawdziwy świat”.
Mamy nadzięję, że po przeczytaniu tych pozycji każdy uczeń będzie świadomie i odpowiedzialnie korzystał z Internetu.
„ Dzień Bystrzaka”
W lutym każdego roku obchodzimy DZIEŃ BYSTRZAKA. Tym razem zajęcia zostały przeprowadzone wśród uczniów przebywających na oddziale dermatologii.
Bystrość umysłu ćwiczyli, zmagając się z niełatwymi zadaniami; jak przeczytać tekst pod kartką, czy też zamiast liter – kreski i kropki, co tam jest zapisane…
Przygotowana prezentacja wzbudziła ogromną chęć do pracy, alfabet Mors’e okazał się nieznanym szyfrem, ale ciekawym dla uczestników.
Nie tylko zmagania z tekstem stawiały dzieciom wyzwania, zmagali się również z układaniem tanów w tangramie tworząc krótkie historyjki obrazkowe. Ich wyobraźnia bardzo się przydała i powstały ciekawe figury z siedmiu tanów.
Jednak najwięcej emocji wzbudziły logiczne zabawki, uwolnienie kuli z klatki było ambitnym wyzwaniem zakończonym sukcesem. Również uwolnienie pierścienia z kajdan sprawiło wiele trudności, jednak uczestnicy byli bardzo ambitni i nie poddawali się, cierpliwie szukali rozwiązania. Tylko wieża z Hanoi okazała się nie do zdobycia na dzisiejszym spotkaniu.
Uczniowie naszej szkoły to BYSTRZAKI, równie sprytne jak Krecik, pomysłowy Dobromir czy Kowalski i świetnie poradzili sobie z dzisiejszymi zadaniami.
W spotkaniu wzięli także udział zainteresowani nauczycie oraz lider zespołu edukacji wczesnoszkolnej. Taka współpraca pozwala na wymianę spostrzeżeń i efektywną pracę z uczniem. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, inspirujące i atrakcyjne dla wszystkich uczestników.
„Ekologiczny dom moich marzeń”
Dnia 3 oraz 4 lutego na oddziale kardiologii odbyły się zajęcia pt. „Ekologiczny dom moich marzeń”. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 14 roku życia.
Na początku wychowankowie zapoznali się z definicją recyklingu, biocenozy oraz segregacji.
Następnie uczniowie poszukiwali inspiracji surfując po Internecie po czym zamienili się w małych architektów i przy pomocy drewnianych szpatułek, patyczków oraz wykałaczek tworzyli wymarzony ekologiczny dom.
Wszyscy świetnie się bawili, a powstałe prace ozdabiają salę zabaw i nauki.
„Zdrowe odżywianie”
W nawiązaniu do zadań uwzględnionych w programie wychowawczo-profilaktycznym naszej szkoły, ważnym aspektem jest aktywizowanie uczniów na rzecz działań promujących zdrowy styl życia.
W tym tygodniu na dwóch oddziałach /XVI, XIX/ odbyły się zajęcia pt. „Zdrowe odżywianie”, których celem było poznanie zasad prawidłowego żywienia oraz skutków ich nieprzestrzegania.
Uczniowie mając do dyspozycji różne środki dydaktyczne np. rozsypanki zdaniowe, teksty źródłowe, krzyżówki, grę dydaktyczną oraz piramidę zdrowego żywienia, starali się połączyć naukę z zabawą.
„ Gimnastyka Mózgu według metody Dennisona.”
Dnia 2.02.2021 r. na oddziale Onkologii i Hematologii, a także na jego odcinku „D” zostały przeprowadzone zajęcia metodą Dennisona – Gimnastyka Mózgu.
Uczniowie naszej szkoły wykonywali liczne ćwiczenia, które miały na celu zwiększenie możliwości wykorzystania ich naturalnego ruchu fizycznego niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała.
Dzięki temu zdobywali nowe doświadczenia. Sale zamieniły się w miejsce zabawy i śmiechu, a zarazem i pełnego skupienia.
Uczniowie poznali między innymi takie ćwiczenia, jak: „Rysowanie leniwych ósemek”, „Pompowanie piętą”, „Rysowanie oburącz”, „Kapturek myśliciela” i wiele, wiele innych… doskonale się przy tym bawiąc.
Monika Bawół
Katarzyna Ziętara
„ Ekologia w naszej szkole”
Uczniowie naszej szkoły co roku biorą udział w zajęciach, w warsztatach i w konkursach dotyczących ekologii.
W poprzednich latach robiliśmy plakaty i układaliśmy reklamy zachęcające do zmiany pieców-kopciuchów.
W tym roku uczniowie szczególną uwagę zwrócili na konieczność segregowania śmieci i korzystania z toreb ekologicznych wielokrotnego użytku, zamiast reklamówek. Oto niektóre prace na ten temat.
„ Zimowi Przyjaciele zachęcają do ochrony siebie i innych”
Dnia 01.02.2021 r. zespół edukacji wczesnoszkolnej przeprowadził zajęcia edukacyjno – zdrowotne pt. „ Zimowi Przyjaciele zachęcają do ochrony siebie i innych”.
Uczniowie rozszyfrowywali skrót „DDM” i zapoznali się z zasadami reżimu sanitarnego obowiązującego w czasie pandemii. Dodatkowo wykonali prace plastyczne obrazujące w/w zasady. Na zakończenie mali pacjenci utrwalili zasady higieny osobistej w formie dramy ruchowej. Otrzymali wspaniałe dyplomy i liczne nagrody za wzorową pracę i uczestnictwo w zajęciach.
Fantastyczny świat Lema – konkurs literacko – plastyczny
Człowiek musi jeść, pić i ubierać się; reszta jest szaleństwem.
[Stanisław Lem, “Powrót z gwiazd”]
Decyzją sejmu RP w setną rocznicę urodzin Stanisław Lem został ogłoszony jednym z patronów roku 2021. Z tej okazji Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zaprasza uczniów szkół szpitalnych i sanatoryjnych do udziału w konkursie literacko – plastycznym inspirowanym twórczością Stanisława Lema.
Drodzy uczniowie, oczekujemy od każdego z Was jednej pracy: napiszcie opowiadanie lub komiks. Możecie stworzyć własnych bohaterów albo wymyślić nowe przygody postaci wykreowanych przez Stanisława Lema – najsłynniejszego polskiego autora literatury SF tłumaczonej na wiele języków.
Szanowni Państwo, nauczyciele i wychowawcy pracujący z chorymi dziećmi, serdecznie prosimy o pomoc w organizacji i zainteresowanie Waszych uczniów konkursem.
Mamy dla Was kilka stron internetowych, które mogą się przydać:
https://solaris.lem.pl/home/czytelnia/fragmenty-ksiazek
https://eszkola.pl/jezyk-polski/cyberiada-fragmenty-opracowanie-11688.html?strona=2
http://www.if.pwr.edu.pl/~kurzynowski/Luz/Mistrzowie_piora.html
http://niniwa22.cba.pl/lem_elektrybalt.htm
http://niniwa22.cba.pl/index_sf.htm
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Wydawnictwa Literackiego, a patronat medialny objęła redakcja Nowej Fantastyki.
Szczegółowe informacje i warunki udziału w konkursie znajdują się w regulaminie w zakładce konkursy
Na prace czekamy do 30 kwietnia pod adresem: konkursyzssnr3@gmail.com
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „ BAKTERIE I WIRUSY WIDZIANE OCZAMI DZIECKA”
Konkurs pt. „Bakterie i wirusy widziane oczami dziecka” został rozstrzygnięty. Lista laureatów jest zamieszczona w zakładce KONKURSY. Otrzymaliśmy informację od autorów nagrodzonych prac, że cieszą się ogromnie z otrzymanych upominków i korzystają z nich będąc już w swoich domach. Dziękujemy serdecznie właścicielom Firmy MIDEX, którzy byli sponsorami nagród, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
„ŚWIATOWY DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK”
29 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole nietypowe święto – ŚWIATOWY DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK. Tego dnia zachęcaliśmy naszych uczniów do rozwiązywania łamigłówek, które uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię dzieci.
Przygotowaliśmy dla naszych wychowanków różnorodne rozrywki umysłowe: krzyżówki, wykreślanki, zabawy w kodowanie, rebusy, labirynty, zadania z treścią , tangramy, zagadki logiczne, klocki konstrukcyjne – wszystkie dostosowane do indywidualnych możliwości naszych uczniów.
W tym dniu wytężaliśmy swoje szare komórki, by prawidłowo i w jak najkrótszym czasie rozwiązać przygotowane łamigłówki.
Aktywność wszystkich zaangażowanych została nagrodzona dyplomami oraz drobnymi upominkami.
„Wesele – między prawdą a fikcją”
W dniu 28 stycznia uczniowie średniej szkoły szpitalnej wzięli udział w warsztatach on –line zatytułowanych „Wesele – między prawdą a fikcją”. W przepiękną historyczną podróż po Rydlówce zabrała uczniów pani dr Joanna Schmidt z Muzeum Krakowa.
Młodzież została oprowadzona po trzech pomieszczeniach Rydlówki, poznała historię jej mieszkańców w kontekście utworu St. Wyspiańskiego „Wesele”. Podczas spotkania kluczową rolę odegrała kwestia przenikania się prawdy i fikcji w utworze.
Po zakończeniu warsztatów spotkała nas jeszcze miła niespodzianka. Pani J. Schmidt zapowiedziała kontynuację wirtualnej przygody śladami mieszkańców Rydlówki.
Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością!
Dzień bez opakowań foliowych
Dnia 28.01.2021 r na oddziale XVI odbyły się warsztaty z okazji „ Dnia bez opakowań foliowych”. Ich celem było uświadomienie uczniom wagi problemu jakim są opakowania foliowe.
Torby i opakowania z tworzyw sztucznych są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, ale jeszcze większe zagrożenie stanowią dla zwierząt. Cóż w tej sytuacji można zrobić ? Najlepiej ograniczyć korzystanie z opakowań z tworzyw sztucznych, czy zabierać na zakupy własne wielorazowe torby……
Wobec powyższego, w trakcie zajęć dzieci zaprojektowały i wykonały torby zakupowe z lnu i papieru. Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się kreatywnością i talentem, co ilustrują zamieszczone zdjęcia.
Agnieszka Dziubalska
Renata Kulpińska
Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla dzieci pt” Portret Babci i Dziadka”
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat przebywające w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie do wzięcia udziału w konkursie pt” Portret Babci i Dziadka”, którego celem jest uświadomienie dzieciom roli i znaczenia Babci i Dziadka w ich życiu oraz podtrzymywanie więzi pokoleniowej. Regulamin i szczegóły w zakładce konkursy.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Życzę Tobie, Babciu miła,
byś zawsze w życiu szczęśliwa była.
Życzę Ci Babunia życia najdłuższego,
pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego!
Dziadku miły, dobrotliwy,
Bądź wesoły i szczęśliwy,
Niech Ci wszystko dobrze służy,
Żyj spokojnie i bez burzy.
Wszystkim Babciom i Dziadkom, w tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkiego najlepszego!
Finał Akcji „Kapitan Dragon”
Do uczniów naszej szkoły z oddziałów Onkologii i Hematologii trafiły komiksy: „Kapitan Dragon” oraz „Kapitan Dragon i Marta”. Zostały one przekazane przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” na ręce Pani Dyrektor mgr Alicji Szmuc-Jaskot.
Komiksy te powstały w wyniku akcji, w którą byli zaangażowani uczniowie ZSS nr 3 z oddziałów Onkologii i Hematologii. Konsultantem merytorycznym ze strony szkoły podczas trwania całej akcji była mgr Katarzyna Ziętara – nauczyciel wychowawca.
Celem przedsięwzięcia było stworzenie komiksów, których fabuła powstała w całości w oparciu o odczucia, emocje, przeżycia uczniów/dzieci chorych, a także ich bliskich. Autorami komiksów, którzy współpracowali z ZSS nr 3 byli: Mariusz Pitura, Przemysław Fik, Krzysztof Tarasiuk.
Szkoła jest dumna, że mogła wspierać tak szczytną inicjatywę Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”, tym bardziej, że jest to ewenement w skali kraju – nigdy wcześniej w Polsce nie powstały takie komiksy dla dzieci z oddziałów onkologiczno-hematologicznych.
Ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół w podmiotach leczniczych „Matematyka – jest królową wszystkich nauk”
Zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin i szczegóły w zakładce konkursy.
MALI PACJENCI DZIĘKUJĄ MEDYKOM
Nasi uczniowie i wychowankowie, a jednocześnie pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego każdego dnia doświadczają pomocy ze strony służby zdrowia. Postanowili oni z pomocą nauczycieli naszej przyszpitalnej szkoły okazać im wsparcie i podziękować za niesamowitą pracę, jaką wykonują. W ramach zorganizowanej akcji pt. „MALI PACJENCI DZIĘKUJĄ MEDYKOM” powstał film z udziałem naszych podopiecznych. Niech dobre słowa, szczere życzenia i podziw dzieci podniosą na duchu wszystkich pracowników służby zdrowia, by mieli siłę do dalszej walki w tych trudnych czasach. Zapraszamy do obejrzenia filmu!
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 2 października już po raz dziesiąty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Dnia Tabliczki Mnożenia. Niestety, z powodu pandemii większość aktywności w tym roku została przeniesiona do wirtualnego świata.
Pomimo reżimu sanitarnego udało nam się zorganizować zajęcia poświęcone szybkim sposobom uczenia się tabliczki mnożenia. Każdy z uczestników znalazł najdogodniejszy dla siebie sposób zapamiętywania, zwłaszcza tych najtrudniejszych działań. Młodzi poeci układali rymowanki, ułatwiające zapamiętanie działań, a miłośnicy gier zagrali w tabliczkowe domino.
Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był egzamin sprawdzający nabyte umiejętności, który odbył się równocześnie na kilku oddziałach szpitalnych. Wszyscy uczestnicy zdali go celująco i uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, potwierdzony certyfikatem.
Gratulujemy i zapraszamy do świętowania za rok.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęty!!!! Pierwsze spotkania z Uczniami za nami. Życzymy Im przede wszystkim zdrowia, ale także miłych spotkań edukacyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby nauka w naszej szkole dostarczała wiele satysfakcji i radości z poznawania rzeczy ważnych. Do zobaczenia na lekcjach!