Rok szkolny 2019/2020
#hot16challenge2
Przyjmując wyzwanie od nauczycieli Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie prezentujemy nasz #hot16challenge2.
Zachęcamy do wsparcia zbiórki Beef z koronawirusem #hot16challenge dla Siepomaga.pl.
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu,
Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce,
Zespół Placówek Oświatowych im. ks. prof. J. Tischnera przy MCRD „Solidarność” w Radziszowie.
Rozstrzygnięcie konkursu „Fraktale – zdumiewające prawo natury”
Z drobnym opóźnieniem nastąpiło rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Fraktale – zdumiewające prawo natury”.
Oto lista laureatów konkursu.
Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.
Kategoria I - szkoła podstawowa:
Kategoria II - szkoła ponadpodstawowa:
Dzień Bezpiecznego Internetu
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 11 lutego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach poświęconych tej tematyce. Wysłuchali prezentacji dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa w Sieci. Dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć własny komputer i smartfon przed różnego rodzaju wirusami.
Poznali sposoby reagowania na przejawy agresji i niepożądane treści, które mogą napotkać przeglądając Internet.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy było rozwiązanie krzyżówki z hasłem „Bezpieczny Internet”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Każdy z uczniów po zajęciach wyszedł z pakietem niezbędnej wiedzy, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu.
FESTIWAL NAUKI
Cykliczne wydarzenie, jakim stał się w naszej szkole FESTIWAL NAUKI, odbył się w tym roku 16 stycznia pod fachowym okiem zespołu nauczycieli nauk matematyczno-przyrodniczych, a hasłem przewodnim zabawy z nauką była ZIEMIA.
Pierwsze stanowisko poświęcone było energii pochodzącej z paliw kopalnych i źródeł odnawialnych. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć torf, węgiel brunatny i kamienny, a także powąchać ropę naftową, pochodzącą wprost z szybu w Iwoniczu. Doświadczenia z wiatrakiem i modelem samochodu z fotoogniwem na dachu pozwoliły zrozumieć zasadę pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Na drugim stanowisku można było obejrzeć najmniejszych mieszkańców naszej planety w dużym powiększeniu. Oglądany przez mikroskop pająk nie był wcale straszny ani obrzydliwy. Wśród much, motyli, ciem i innych stworzeń, zajął zdecydowanie pierwsze miejsce za piękno detali i doskonałość szczegółów.
Samodzielne wykonanie lampy lawowej, tornada w butelce i doprowadzenie modelu wulkanu do erupcji to doświadczenia wykonywane na trzecim stanowisku.
Tutaj też uczniowie mogli obejrzeć różne rodzaje skał powstałych ze stygnącej lawy i magmy. Pod mikroskopem znalazły się również inne minerały, których wewnętrzne piękno urzekło oglądających.
Na zakończenie padły znane nam już z poprzednich edycji festiwalu pytania:
• jak często, proszę pana, są takie zajęcia? i
• kiedy będzie następny festiwal?
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Już od kilkunastu lat gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku jak zwykle w holu szpitala nasza ekipa oferowała wspaniałe jednostkowe i niepowtarzalne prace dzieci, wykonywane w salach zabaw pod kierunkiem wychowawców. Zainteresowanie było ogromne. W ciągu dwóch dni udało nam się zebrać 6950 zł. Jak każdego roku spotkaliśmy się z wieloma przejawami sympatii. Wśród zapełniających puszkę znaleźli się rodzice dzieci przebywających na oddziałach, osoby odwiedzające, pacjenci poradni, personel medyczny oraz wiele innych życzliwych osób. Jak zwykle niezawodna Irena Pawlik, była pacjentka szpitala i nasza uczennica czynnie nas wspierała. To był ważny czas.
Nadlecieli Aniołowie
Tuż przed Bożym Narodzeniem, w czwartek 19 grudnia, zespół nauczycieli humanistów zorganizował zajęcia zatytułowane „Nadlecieli Aniołowie”. Odbywały się one równocześnie w dwóch oddziałach – XVI i XVIII. Uczestnicy wykonywali anielskie postacie w różnych technikach plastycznych i wykazali się przy tym olbrzymią pomysłowością. Świąteczny nastrój sprzyjał rozmowom o bożonarodzeniowych zwyczajach, także o Aniołku zostawiającym prezenty pod choinką.
Spotkanie wigilijne
I znowu nadchodzą Święta! Z tej okazji już tradycyjnie nauczyciele wraz z uczniami przygotowali wigilijne spotkanie. Rozpoczęło się od jasełek z udziałem naszych podopiecznych. Dali oni z siebie wszystko, aby wprowadzić obecnych w bożonarodzeniowy nastrój. Na chwilę scena w szpitalnej auli stała się betlejemską stajenką, w której naprawdę wydarzyło się najważniejsze.
Atmosferę zadumy zmienił góralski zespół z Ratułowa. Młodzi artyści przedstawili wspaniały, pełen energii występ, w którym zaprezentowali świąteczne tańce i śpiewy ludowe.
W uroczystości towarzyszyli nam zaproszeni Goście: dyrektor USD, radni Miasta Krakowa, przewodniczący Dzielnicy XII, wizytator Kuratorium Oświaty, personel medyczny, sponsorzy i przyjaciele naszej szkoły.
Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Koła TPD „Prokocimek”, które przygotowało upominki dla dzieci oraz poczęstunek.
Szkoła szpitalna uczciła gen. Stanisława Maczka
„Żołnierz polski walczy o wolność
wszystkich narodów i krajów, ale umiera tylko za Polskę”
Generał Stanisław Maczek
W 25. rocznicę śmierci gen. broni Stanisława Maczka społeczność szkolna Małopolski oddała hołd legendarnemu dowódcy. Uroczystość odbyła się 11 grudnia o godzinie 12:00 przed popiersiem generała w Parku im. Henryka Jordana. Społeczność naszej szkoły reprezentowana była przez dyrektora Szkoły mgr Alicję Szmuc-Jaskot.
Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i historii miasta Krakowa – dowodzona przez niego 10-ta Brygada Kawalerii przyczyniła się do uratowania miasta od zniszczenia w pierwszych dniach września 1939 roku. W celu przybliżenia młodzieży dokonań generała i jego żołnierzy z 1-szej Dywizji Pancernej w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczno-historyczne, na których powstały piękne prace plastyczne.
Generał Stanisław Maczek – Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to postać, o której nie wolno nam zapomnieć.
Spotkanie z aktorką
Dnia 11.12.2019 r. na Oddziale Onkologii i Hematologii (odcinek D) miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Z wizytą przybył świąteczny skrzat, w którego wcieliła się krakowska aktorka Katarzyna Gajdarska. Towarzyszył jej sympatyczny miś. Dzieci nadały mu imię „Niewiadomek”. Wspólnie przenieśli uczestników spotkania w świat opowieści o Bożym Narodzeniu. Wszyscy uczniowie na oddziale zostali obdarowani książeczkami o tematyce świątecznej, a misiowi tak spodobało się towarzystwo dzieci, że został z nimi w sali zabaw. To wyjątkowe spotkanie zorganizowane zostało przez wychowawcę mgr Katarzynę Ziętarę.
Wizyta astronoma
W dniu 10 grudnia naszą szkołę odwiedził astronom z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca astronoma, jakie studia trzeba ukończyć aby nim zostać i gdzie można pracować po ukończeniu studiów na kierunku Astronomia. Gość wygłosił dwie prelekcje.
Pierwsza, poświęcona Układowi Słonecznemu, przeznaczona była dla młodszych uczniów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Młodzi naukowcy mieli mnóstwo pytań, dowiedzieli się, jakie obiekty występują w Układzie Słonecznym i czym się charakteryzują.
Druga prezentacja dotyczyła czarnych dziur i adresowana była do starszych uczestników. Poruszała szereg trudnych problemów, z którymi mierzą się astronomowie w codziennej pracy.
Spotkanie uświadomiło uczniom, jak wiele zjawisk czeka jeszcze na odkrycie i wyjaśnienie. Być może niektórzy z nich zostaną w przyszłości naukowcami na miarę Nagrody Nobla.
Kiermasz świąteczny
Jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Koło „Prokocimek” przy współpracy z nauczycielami naszej szkoły zorganizowało kiermasz świąteczny. Naszym celem było pielęgnowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, doskonalenie umiejętności manualnych i społecznych dzieci oraz uwrażliwianie na potrzeby innych. Pozyskane pieniądze zostały przeznaczone na wyposażenie sal zabaw i nauki na dziecięcych oddziałach, jak również wyposażenie sali bibliotecznej w naszej szkole. Na stoiskach mieniły się przepiękne ozdoby choinkowe, aniołki, mikołaje, stroiki, kartki świąteczne i wiele, wiele innych… Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szpitalnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogrom pracy włożony w przygotowania do kiermaszu, życzliwość i ofiarność w szczytnym celu. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku.
Warsztaty decoupage
W czwartek, 5 grudnia na oddziale onkologii odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne techniką decoupage. Podczas tworzenia prac przez dzieci i młodzież widoczne było zaangażowanie oraz chęć wykończenia ozdób świątecznych. Największą popularnością cieszyły się bombki, świeczniki oraz drewniane zawieszki na choinkę. Mikołajkowy, przedświąteczny nastrój udzielił się również rodzicom i dziadkom, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Wszystkie ozdoby wykonane na warsztatach zostaną przekazane na kiermasz świąteczny.
Zróbmy coś ze śmieci – czyli kreatywne wykorzystanie odpadów
W ramach działań proekologicznych w naszej szkole dnia 3.12 na oddziale neurologii odbyły się warsztaty pod hasłem: Zróbmy coś ze śmieci – czyli kreatywne wykorzystanie odpadów. Zadaniem uczniów było zamienienie codziennych odpadów na coś ładnego i ciekawego. Jak zwykle można było polegać na artystycznych zdolnościach naszych uczniów, którzy wyczarowali ze śmieci małe dzieła sztuki. Prace uczniów: jabłka, śnieżynki, wazony, kwiatki i wiele innych ozdobiły naszą salkę lekcyjną.
Gry i zabawy matematyczne
Gry, zagadki i konkursy matematyczne były tematem grudniowego spotkania nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej z dziećmi w młodszym wieku szkolnym. W zabawach uczestniczyła pani Ewa Stadtmuller – krakowska autorka książek dla dzieci. Ciekawe zadania matematyczne rozwiązywane przez dzieci z dużym zaangażowaniem przeplatały się z wierszykami, opowiadaniami i inscenizacjami, które przygotowała i zaprezentowała poetka. W matematycznych zagadkach należało policzyć zwierzęta występujące w wierszach, lub podać liczbę czapeczek, które smoczyca uszyła dla swoich smoczątek. Uczniowie odczytywali także powiedzenia i aforyzmy związane z matematyką, próbując wyjaśnić ich znaczenie.
Warsztaty rakietowe
W piątek 29 listopada gościliśmy przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Rakietowego, którzy zorganizowali pierwsze warsztaty rakietowe dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Najpierw wysłuchaliśmy ciekawostek ze świata kosmosu oraz mieliśmy okazję zobaczyć imponujące filmy ze startów rakiet. Następnie przeszliśmy do sali dydaktycznej, w której wszyscy zamienili się w konstruktorów rakiet, gdzie podążając za wskazówkami prowadzących zbudowali swoje profesjonalne modele. Warsztaty były bardzo udane i niezwykle interesujące. Prowadzący motywowali dzieci poprzez dawanie im nowych nadziei i realnych możliwości na spełnienie marzeń - co mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich szybsze powroty do zdrowia.
Warsztaty Świąteczne
Święta tuż, tuż, więc zorganizowaliśmy w naszej szkole świąteczne warsztaty plastyczne, podczas których dzieci miały możliwość malowania szklanych bombek na choinkę. Nasze sale zabaw na ten czas zamieniły się w pracownie plastyczne, w których działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze wielu rodziców naszych uczniów odkrywało swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła, które zawisną na ich choinkach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Zapraszamy.
Międzynarodowy Dzień Konwencji o Prawach Dziecka
W środę 20 listopada obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Tego dnia uczniowie naszej szkoły przyszli na zajęcia ubrani na niebiesko. W sali czekały na nich niebieskie baloniki – kolor Unicef-u. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych Prawom Dziecka. Wysłuchali krótkiej prezentacji o najważniejszym dokumencie dotyczącym dzieci. Młodsi wykonali rysunki na temat „Wymarzony świat dla dzieci w przyszłości”. Starsi rozwiązali quiz tematyczny. Wszyscy dobrze się bawili i wyszli po zajęciach bogatsi o wiedzę i znajomość własnych praw.
Polska - moja Ojczyzna
W czwartek, 14 listopada uroczyście obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju. 11 listopada towyjątkowa data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
Prelekcję historyczną wygłosiła pani Urszula Kitlińska-Noga. Następnie uczniowie wzięli w konkursach: historycznym oraz plastycznym. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi przez koło TPD „Prokocimek”.
Uroczystość przygotował zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych oraz wychowawcy przedszkola.
SONDERAKTION KRAKAU
6 listopada 1939 roku, w drugim miesiącu wojny, okupant niemiecki przeprowadził bezprecedensową akcję, mającą na celu zniszczenie krakowskich elit Narodu polskiego. Przybyli na zaproszenie władz okupacyjnych Krakowa profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgromadzeni w sali 66 Collegium Novum, po krótkim, agresywnym oświadczeniu SS-Sturmbannführera Brunona Müllera, zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu na Montelupich. Profesorów UJ, AGH i kilka przypadkowych osób, po zwolnieniu dwóch kobiet, przewieziono do więzienia we Wrocławiu, a następnie do do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Po protestach dyplomatycznych z całego świata, w tym koalicjanta hitlerowskich Niemiec – Benito Mussoliniego, 101 aresztowanych zwolniono 8 lutego 1940 r. Z powodu znacznego pogorszenia stanu zdrowia w warunkach obozowych 12 uwięzionych zmarło w trakcie pobytu w obozie koncentracyjnym, a pięciu w kilka tygodni po zwolnieniu. Ostatni z aresztowanych został zwolniony pod koniec 1941 roku.
Kilku naukowców, którym przypisywano żydowskie pochodzenie zostało zamordowanych po przeniesieniu ich do KL Dachau.
W osiemdziesiątą rocznicę tych tragicznych wydarzeń – 7 listopada 2019 r., wojenne i powojenne losy profesorów, przy wypełnionej po brzegi sali, przypomniał nam pan dr Marcin Chorązki – edukator, pracownik Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie.
Warsztaty Bożonarodzeniowe
W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami organizacją kiermaszu bożonarodzeniowego, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci „Prokocimek” we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 3 w USD, gościliśmy w szkole przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Panie zaprezentowały nauczycielom, dzieciom oraz rodzicom szczególne warsztaty rękodzieła. Zapoznały nas z rożnymi technikami plastycznymi, którymi wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani.
101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W związku z obchodzoną kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zespół wychowawców z pomocą Koła TPD "Prokocimek" zorganizował spotkanie z majorem Włodzimierzem Wowa Brodeckim, słynnym krakowskim ułanem, który przed laty konno dotarł aż na Monte Cassino, prezesem Środowiska Żołnierzy 27 Dywizji Piechoty AK. Opowiadał on swoich przeżyciach związanych ze szlakiem bojowym podczas II wojny światowej. Nawiązał również do postaci swojego ojca - kawalerzysty w Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii, który w czasie II wojny światowej był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, a w 1945 r. trafił do I Samodzielnej Brygady Kawalerii i walczył o Wał Pomorski i Berlin. To właśnie dzięki ojcu pan Włodzimierz Wowa Brodecki wyrastał w klimacie wojskowym. Zagrał w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych. Pierwszy samotny rajd konny odbył w 1970 r. szlakiem bojowym I Samodzielnej Brygady Kawalerii w latach 1944-45. W 2008 r. – za działalność w czasie stanu wojennego w podziemnej Solidarności został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zebrani z ogromnym zainteresowaniem słuchali niezwykłego Gościa.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
W tym roku szkolnym zespół nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej ponownie przygotował i przeprowadził uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Wśród gości nie zabrakło wizytator pani Elżbiety Pałki, rodziców i uczniów starszych klas, którzy mocno dopingowali przyszłych „pełnoprawnych pierwszoklasistów” wykonujących przygotowane dla nich zadania. Kulminacyjnym momentem wydarzenia był akt pasowania i złożenie ślubowania w obecności p. dyrektor ZSS nr 3 Alicji Szmuc-Jaskot. Dzieci otrzymały dyplomy i tornistry z wyposażeniem, które będą przypominały im o tym ważnym wydarzeniu. W drugiej części uroczystości bardzo ciekawą lekcję teatralną przeprowadziła aktorka krakowskiej „Groteski” p. Ilona Buchner, która opowiadała o pracy aktora, animowała przyniesione lalki i recytowała lubiane przez wszystkich wiersze Juliana Tuwima.
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Już po raz dziewiąty uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Na zajęciach przypominali sobie w jaki sposób łatwo i szybko mnożyć, powtarzali tabliczkę mnożenia poprzez zabawę, grali w domino matematyczne.
Kulminacyjnym punktem był egzamin, który wszyscy zdali celująco. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzili także wiedzę nauczycieli, poddając egzaminowi pana od geografii. Oczywiście pan Tomek również został Ekspertem Tabliczki Mnożenia.
Kartka dla Powstańca
We wrześniu uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji tworzenia wyjątkowych kartek, które zostaną przekazane przez organizatorów szczególnym bohaterom naszej wolności - uczestnikom powstania warszawskiego. Uczniowie samodzielnie i według własnego pomysłu przygotowali kartki, a następnie uzupełnili je o słowa pamięci i podziękowania dla Powstańców. W trakcie spotkania młodzi ludzie wzięli udział w dyskusji na temat przyczyn i przebiegu Powstania oraz jego roli w historii naszej ojczyzny.
Z jakiego drzewa spadł ten liść?
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. W ciągu 3 miesięcy liście na drzewach zmieniają swoją barwę z zieleni przez żółć, pomarańcz i czerwień po brąz, aż ostatecznie opadają na ziemię. Dlaczego tak się dzieje i jak ten proces przebiega?
Tego mogli dowiedzieć się uczniowie szkoły podstawowej podczas zajęć zorganizowanych przez nauczycielki przyrody, które 26 września 2019 roku postanowiły pokazać uczniom te najbardziej popularne rodzaje liści, wraz z ich opisami.
Uczniowie obejrzeli prezentację: „Z jakiego drzewa spadł ten liść?”, zapoznali się z żywymi okazami, mieli możliwość samodzielnie rozpoznać wybrane liście oraz igły. Na zakończenie każdy uczeń wykonał kartę do zielnika, który jest miłą pamiątką z zajęć.
Drodzy uczniowie - jeśli w najbliższym czasie będziecie się wybierać na spacer do parku, wykorzystajcie to, co udało się Wam zapamiętać. Spróbujcie pozbierać różne rodzaje liści i przypomnieć sobie z jakiego drzewa opadły na ziemię.
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie. Jest on okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcania do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty i ułatwia znalezienie pracy. W naszej szkole z tej okazji przeprowadzone zostały warsztaty językowe. Starsi uczniowie mogli spróbować swoich sił w grach i quizach, a ich młodsi koledzy oprócz zagadek dotyczących języków i elementów kultury państw europejskich mieli okazję popisać się swoimi talentami plastycznymi. Językami wiodącymi był angielski i niemiecki.
Wrzesień 1939
Czy możliwe było uniknięcie wojny we wrześniu 1939 roku? Jak przebiegała wojna obronna i jakie były jej skutki? Odpowiedzi na te i inne pytania w krótkiej, lecz pełnej faktów i emocji prelekcji przedstawiał uczniom naszej szkoły prelegent IPN-u w Krakowie, pan dr Marcin Chorązki. Opowieść naszego gościa oparta była o galerię, prezentującą plakaty, dokumenty, fotografie żołnierzy września oraz cywilnych uczestników tamtych wydarzeń. Historyk zapoznał młodzież z krótkim kalendarium walk przeciwko niemieckim i sowieckim najeźdźcom.
Następnie uczniowie wzięli aktywny udział w tworzeniu mapy Polski z września 1939 roku i umieszczali na niej zdjęcia oraz informacje związane z wojną obronną. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały związane z historią II wojny światowej, przygotowane przez IPN.
Spotkania z panem dr. Marcinem Chorązkim stają się już tradycją naszej szkoły i pozwalają na ugruntowanie wiedzy historycznej w ciekawy sposób.
Lekcja muzealna
Dnia 16 września 2019 r. odbyły się zajęcia zaprezentowane przez przedstawicieli Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów i zaktywnie uczestniczyli w zajęciach. Z zaciekawieniem słuchali o mieszkańcach średniowiecznego zamku.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty!!!! Pierwsze spotkania z Uczniami za nami. Życzymy Im przede wszystkim zdrowia, ale także miłych spotkań edukacyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby nauka w naszej szkole dostarczała wiele satysfakcji i radości z poznawania rzeczy ważnych. Do zobaczenia na lekcjach!