Bezpieczeństwo na wodzie – przepisy prawa a rzeczywistość
Vita infantis bonum superius – życie dziecka dobrem najwyższym. Dewiza, która wita wchodzących do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, w którym funkcjonuje nasza szkoła, przyświecała również nauczycielowi wiedzy o społeczeństwie na lekcji otwartej, której tematem było bezpieczeństwo na wodzie – prawo a rzeczywistość. Nauczyciel na wstępie objaśnił jakie przepisy prawa regulują organizację spływów kajakowych. Wyjaśnił, że nawet zwykły regulamin obowiązujący na spływie lub akwenie jest również aktem prawnym do którego należy się stosować.
W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się czym się różni kamizelka ratunkowa od kamizelki asekuracyjnej oraz to, że popularna nazwa „kapok” to tak naprawdę nazwa włókna z drzewa kapokowego, które dawniej wypełniało sprzęt ratunkowy. Dzisiaj używanie słowa „kapok” w odniesieniu do kamizelki asekuracyjnej jest nieprawidłowe, ponieważ środki asekuracyjne wypełniane są piankami z tworzyw sztucznych o dużej wyporności. Wszyscy uczniowie mieli okazję dotknąć a nawet przymierzyć różne rodzaje kamizelek, od starego „kapoka” poczynając, poprzez kamizelkę ratunkową i asekuracyjną a na specjalnej kamizelce używanej przez zawodników w sporcie kajakowym kończąc.
Na zakończenie zajęć uczestnicy zobaczyli jak używa się rzutki ratowniczej a największe zdziwienie wzbudził sposób jej zwijania.
Mamy nadzieję, że świadome używanie sprzętu ratunkowego i asekuracyjnego przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w czasie wakacyjnych wypraw.
Zajęcia przeprowadził nauczyciel zespołu matematyczno-przyrodniczego. 22 czerwca 2022r.