„Elektrośmieci – narastający problem”
Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, porzucać w lesie ani w przydrożnych rowach. Grozi za to kara grzywny nawet do 5000 złotych! Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w punktach zbierania bądź w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Jeden wyrzucony w nieodpowiednie miejsce telefon może skazić 400 litrów wody lub metr sześcienny gleby. Ale może też być źródłem cennych pierwiastków. Jakich? Tego dowiedzieli się uczniowie na lekcji łączonej z chemii oraz informatyki, która odbyła się 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi.
Po zajęciach teoretycznych uczniowie połączyli wiedzę z praktyką. Wykorzystując zdobytą wiedzę chemiczną i informatyczną oraz program Canva wykonali plakat informujący o tym, gdzie oddawać elektrośmieci, w jaki sposób je segregować i dlaczego nie można ich po prostu wyrzucić do kosza.
Plakaty te mogą być wykorzystane do kampanii uświadamiającej społeczeństwo jakie zagrożenie niosą „zdobycze” technologiczne dla środowiska.